משולשחשיפה ראשונה של מוזיאון הספורט היהודי מבית תנועת מכבי

תאריך:

Date:

7 ספטמבר, 2022 | י"א באלול תשפ"ב , 10:30 - 12:30

מיקום:

Location:

כפר המכביה

בהובלת:

אורית אנגלברג-ברעם ואסנת צור

Instructed by:

אורית אנגלברג-ברעם ואסנת צור
תמונה 1A
תמונה 4B
תמונה 5A
תמונה 6
תמונה 7A
תמונה 8
תמונה 9
תמונה 10
תמונה 2A
תמונה 3
תמונה 11 קרן כורש
תמונה 12 קרן כורש
מוזיאון הספורט

ביום רביעי האחרון 7.9.22 התקיים סיור במוזיאון הספורט היהודי ע”ש איריס סמית שנפתח לאחרונה בליבו של כפר המכביה. הסיור היה בהובלתן של ד"ר אורית אנגלברג-ברעם, אוצרת המוזיאון, ואסנת צור, מנהלת המוזיאון.

הגענו למעלה מ-30 אנשי מקצוע מעולם המוזיאונים אל בית מכבי.

אורית סיפרה על העבודה המשותפת והפרודוקטיבית עם ועדת ההיגוי מטעם תנועת מכבי ועם חברת העיצוב וההפקה "בריז קריאייטיב". היא ציינה כי אחד האתגרים שהיו בתכנון התצוגה, היה הרצון לספר בשטח תצוגה לא גדול שני סיפורים: סיפורו של הספורט היהודי וסיפורה של תנועת מכבי, אשר משקפים את צמיחתה של הציונות.  בנוסף, הסיפורים משתרעים על פני כ- 120 שנים ונפרשים ברחבי העולם כולו.  כמו כן מלכתחילה הוגדר כי התצוגה תכלול מגוון  של ספורטאים וספורטאיות, ממדינות-מוצא שונות, אולימפיים ופראלימפיים.אחד מן המענים שניתנו בתצוגה לאתגר זה הוא יצירת חיבור לסיפורים היסטוריים באמצעות דמויות של ספורטאים עכשוויים. כך למשל  התצוגה מתחילה בסרטון בו ספורטאים מההווה עונים על שאלות כמו: מה היה הרגע הקשה שלך? מתי הרגשת…? ודרך התשובות והסיפורים בני-הזמן מגיעים גם לסיפור ההיסטורי של הקמת מועדון הספורט היהודי הראשון בסוף המאה ה-19. החיבורים הללו המשיכו לאורך כל הסרטונים בתצוגה, ובכך הציגו אירועים היסטוריים מעולם הספורט היהודי כמעוררי השראה לספורטאים הצעירים. ערכים מרכזיים המודגשים בסרטונים  הם שאיפה למצויינות, התמודדות עם קושי או כישלון, ותחושת שליחות לאומית.

התצוגה במוזיאון בנויה בצורה כרונולוגית-תמטית ומתארת את התפתחות הספורט היהודי  ואת התפתחות תנועת מכבי כחלק מבנייתה של הלאומיות היהודית. בתצוגה משולבים פריטים אותנטיים של ספורטאים ידועים, קיר-אינטראקטיבי גדול בו רגעים מכוננים בספורט היהודי "מתעוררים לחיים" באנימציה, ומוצגים משחקיים שהם "האנדס און".

קומה נוספת, הנמצאת כעת בתהליך של בנייה, תכיל שפע של מוצגים אינטראקטיביים המזמינים את המבקרים להתנסות בפעילויות ספורטיביות.

בסיום הסיור נערך דיון על המעורבות הרגשית, על אתגרי ההדרכה במרחב המוזיאלי ועל אפשרויות נוספות לפיתוח.

פס הפרדה
לוגואיים של לקוחות

© 2024 המסרה – Interpret IL.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

© 2024 המסרה – Interpret IL.

Build - Shomrat Digital, Design - Halit Kalechman - Graphic Design studio