משולשסיור באוצְרוֹת המדינה – המרכז הלאומי לעתיקות ארץ ישראל

תאריך:

Date:

| 11 ביולי 2023, כ"ב בתמוז תשפ"ג , 10:30 - 12:30

מיקום:

Location:

מחסני אוצרות המדינה, בית שמש

בהובלת:

דר' מיקי סבן

Instructed by:

דר' מיקי סבן
1
4
WhatsAppImage2023-07-12at085850
3
2

נכתב ע"י רויטל בר-יוסף

ביום שלישי, כ"ב בתמוז תשפ"ג, 11 ביולי 2023, התקיים סיור לפורום המסרה במחסני אוצרות המדינה ברשות העתיקות בבית שמש. מאחורי שערים אוטומטיים קבלו את פנינו בחום ד"ר מיקי סבן, מנהל תחום אוצרות המדינה, ואוצרת ענף תצוגות – עדנה אייש, שפתחו בפנינו את צפונות המקום.
כל הממצאים הארכאולוגים והסקרים ברחבי הארץ (כ-200 אלף ממצאים בשנה מ 400 חפירות, כולל הצלה) אמורים בתום העיבוד המדעי על ידי החופרים , להגיע לכאן, לארכיון לאוצרות המדינה, למטרת איחסון וחיי מדף ארוכים בתנאי אקלים מבוקרים. הצוות אוצר, ומקטלג את הממצאים ומעמידם לרשות חוקרים בארץ ובעולם באופן מוצג ודיגיטלי, מטפל בפניות של חוקרים, עונה לשאילתות, מאפשר למרכזי מבקרים ומוזיאונים ממצאים לתערוכות (״המשתה״, במוזיאון ישראל). ועוד.
בסיור גילינו ארכיון ענק, ממצדה, חצור, ערד, מגידו, מתילים מכל הארץ , ספריה חיה של שרידים ארכיאולוגים, מסודרים כמו חיילים במגירות ובמדפי אין קץ, והכל ממוספר ונגיש עם חתכים תקופתיים ונושאים.
פותחים מגירה ונגלים: חותמות גליל, אבני קלע, משחקים ששחקו בחצר העיר, ליד שערי העיר, ברחובות, וכלי המשחק. סבן הסביר שמצאו משחקים מתקופת הברונזה הקדומה בערד ששחקו בהם בכל מקום במרחב במזרח הקדום. במקום אחר מסודרות צלמיות, חרפושיות, ידיות… ירדנו למחסני החפצים הגדולים, הקנקנים הרבים מחרס והגלוסקמאות ממערות קבורה בבית שני, כולם עברו טיפול שימורי, רפאות, ומקבלים מקום של כבוד על המדפים.

מסקרן היה לפגוש בממצאים רבים שהגיעו מקיבוצים שעד חוק המוזיאונים בשנת 1980 שמרו על המורשת ביוזמות עצמאיות. יוזמות עצמאיות אלו הן קצה קרחון בו רב הנסתר על הגלוי, כדברי ד"ר סבן.

פס הפרדה
לוגואיים של לקוחות

© 2024 המסרה – Interpret IL.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

© 2024 המסרה – Interpret IL.

Build - Shomrat Digital, Design - Halit Kalechman - Graphic Design studio