משולשסיור מאחורי הקלעים של ההמסרה: בית ילין מוצא

בית ילין במוצא

תאריך:

Date:

26 אוגוסט, 2020 | ו' באלול תש"ף , 10:00-11:00

מיקום:

Location:

מפגש זום

בהובלת:

רותי ארבל

Instructed by:

רותי ארבל

פרטי איש קשר:

052-4257345

עלות:

ללא

Cost:

ללא

על אם הדרך לירושלים, במרכזו של עמק מוצא ובצמידות לבית הכנסת של המושבה, ניצב בית ילין ההיסטורי – הבית הראשון שנבנה במוצא בשנת 1890. הבית, בוסתן הפרי ובית הכנסת העתיק מספרים את סיפור המעשה החלוצי יהודי על פי חזונו האישי של יהושע ילין.

רותי ארבל-פסח, מנהלת האתר, תיארה את סיפורו של המקום, שהוא בעצם סיפורם של אנשים. בני הזוג ילין, שנישאו בהיותם בני 13 ו-12, בן לעדה האשכנזית ובת לעדה העירקית,

הסיפור של המקום מתאר בית יהודי בודד בסביבה ערבית, שהוקם בשלהי המאה ה-19 עם השאיפה ליציאה מחוץ לחומות ירושלים. הבית עצמו קטן ואיננו עשיר בפריטים, ולכן הסיור בו מבוסס ברובו על ההדרכה הנעשית במקום. המדריכים הם חלק מרכזי בהמסרה של האתר.

החצר המקיפה את הבית בשטח של 4 דונם היא חלק בלתי נפרד מהביקור במקום. ההדרכה שם מתמקדת באתגר של חקלאות בהר, בממצאים הארכיאולוגיים הנמצאים באזור, ובעברה של המושבה מוצא.

במפגש עסקנו בסיפור שלא מסופר בביקור במקום, והוא סיפורה של הסביבה הערבית שגרה בעבר במקום. עסקנו בתפקידו של מנהל האתר לקבוע את החזון והשליחות של המקום, לפיהם לגזור  מהו ה'מנדט' של האתר, ולפיו להחליט אילו פעילויות יתקיימו במקום ואילו פחות מתאימות.  לדוגמה, במרתף בית ילין היתה בעבר רפת של המשפחה. בשנים האחרונות עלתה השאלה, מה לעשות היום במקום. הועלו רעיונות שונים, חלקם עם אופי מסחרי שאיננו מתאים לד.נ.א של המקום. לבסוף הוחלט להקים במרתף סטודיו לקרמיקה, המשתלב עם שאיפתו של מר ילין להקים בנחלה בית חרושת ללבנים. הסטודיו ייפתח בעתיד גם למשפחות המבקרות במקום.

פס הפרדה
לוגואיים של לקוחות

© 2024 המסרה – Interpret IL.

בניה - שמרת דיגיטל - מומחה מחשוב ואינטרנט, עיצוב - סטודיו לעיצוב הלית קלכמן

© 2024 המסרה – Interpret IL.

Build - Shomrat Digital, Design - Halit Kalechman - Graphic Design studio